Az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége (MSZVSZ) az októberi forradalomról emlékezett meg a Corvin közben. Az ünnepség középpontjában a hatvanöt éve kivégzett Iván-Kovács László állt, aki a Corvin köz első parancsnokaként (a második Pongrátz Gergely volt) szervezte meg az ellenállást a forradalom első napjaiban.
Csigás Zoltán, 1956-os MSZVSZ elnöke beszédében úgy fogalmazott, hogy történelmi tettet hajtott végre a magyarság, hiszen a sokszoros szovjet túlerővel szemben védte sikeresen a magyar szabadságot. Felidézte azt a lelkesedést, motivációt, ami minden pesti srácot áthatott ötvenhatban.
Második felszólalóként id. Lomniczi Zoltán, a Emberi Méltóság Tanácsának elnöke lépett a mikrofonhoz. Beszédében rámutatott, hogy a szabadságot 56-ban is csak magunktól várhattuk, és
a magyarság ötvenhatban is bizonyította, hogy a szabadságért az életét is feláldozni képes.
A magyar nemzet egyik legfontosabb igényének az összetartozás érzetét nevezte, ami a forradalom idején is katalizálta az ellenállást.
Az ünnepségen az MSZVSZ nevében kitüntetéseket is átadtak: Vennes Arankának, a Lámpás újság szerkesztőjének, Kormos Zoltán hősi halált halt Corvin közi szabadságharcosnak, Vranesics Ágnes jogtanácsosnak, az 1956-os forradalom és szabadságharc szellemiségének ápolásáért és Rakovszky Zsoltnak, a Katasztrófaelhárítás és Polgári Védelem Bács-Kiskun Megyei Szervezet parancsnokának az ötvenhatos eszmeiség képviseléséért.
Kormos Zoltánról lapunk is megemlékezett már, a Corvin köz fiatal hőse a mozival szemben felállított tankelhárító löveget kezelte, amíg a halálos lövés nem érte. Édesapja gyászjelentésében a forradalom hősi halottjának nevezte őt, amiért vegzálás és kitelepítés várt rá.
Szegény Pongrátz Gergely, szegény Mansfeld Péter, szegény Wittner Mária. Amikor a latinok leírták, hogy változnak az idők, ezt talán még ők se gondolták volna… Ungváry Zsolt írása.
A polgári eszmények nagy írója kassai polgárból világpolgárrá vált: élt Olaszországban, Amerikában, de szíve a magyarságért, a magyar irodalomért dobogott emigrálása után is.
Oroszország saját értelmezése szerint szellemi honvédelmet folytat. Ez az ő dolguk. Mi magyarok nem szeretnénk április 4-ét ismét „felszabadításként” értelmezni – mondja Máthé Áron. Interjúnk.
Elárasztotta az internetet egy vírusként terjedő oldala a dokumentumcsomagnak, amely a szabadságharcosok és az amerikai titkosszolgálat kapcsolatáról szól.
A szövetség tagállamai 2035-ig GDP-jük 5 százalékát fordítanák védelmi célokra, ezzel minden korábbi kötelezettségvállalást felülmúlva. A bejelentés politikai üzenete egyértelmű. De vajon a számháború mögött valódi kapacitásbővítés húzódik, vagy ez pusztán egy szimbolikus gesztus a szövetség kohéziójának demonstrálására?
p
1
1
4
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!